100 bolivarlık banknotlar şimdilik tedavülde
Venezuela'da en fazla kullanılan para birimi 100 bolivarlık banknotların tedavülden kaldırılmasıyla yaşanan nakit sıkıntısının peşinde hükümet laf konusu banknotların kısa bir vakit daha kullanılmasına karar verdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 100 bolivarlık banknotların yerine geçecek banknotların bankalara ve ATM'lere gönderilmemesiyle, peşin para sıkıntısı yaşayan vatandaşların protesto gösterilerinin peşinde yaptığı açıklamada, tedavülden kaldırma işleminin 2 Ocak'a ertelendiğini belirtti.

Yetkililer, 100 bolivarlık banknotların yerini geçecek banknotların bankalara ve ATM'lere gönderilmemesi üstüne kredi kartlarına, havale işlemlerine ve para harcamamaya zorunlu bırakılan vatandaşların 6 kentte protesto gösterileri düzenlediğini açıkladı. Gösterilerde polisin müdahalesiyle 1 kişinin yaralandığı, 32 kişinin de gözaltına alındığı ifade edildi.

Ekonomik krizle mücadele eden Venezuela, geçen hafta önce 15 Aralık'tan itibaren 6 yeni banknotun dolaşıma gireceğini, sonradan da 100 bolivarlık banknotların tedavülden kaldıracağını duyurmuştu. Maduro yönetimi çarşamba günü de nakit kaçakçılığının önlemek nedeniyle Kolombiya sınırının 72 saatliğine kapatıldığını açıklamıştı.

Hükümet karşıtı gösterilerin düzenlendiği petrol zengini Venezuela'da ırk, saatler süren elektrik kesintileri, hap ve esas gıda ürünlerinin eksikliği sebebiyle zorluk çekiyor. Nakit sıkıntısının yaşandığı ülkede, ATM'lerden yalnızca çok düşük miktarlarda para çekilebiliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine kadar, enflasyon oranının 2017'de 4 haneli rakamlara ulaşmasının beklendiği ülkede hükümet, 2015'ten bu yandan verilerini açıklamıyor.

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));