ABD'nin borcu ulusal gelirden fazla
ABD'nin takvim 18,5 trilyon dolarlık ulusal gelirine rağmen özel sektör hariç 19,9 trilyon dolar borcu bulunuyor. Türkiye’nin rezervlerinde 58,3 milyar dolar değer ABD bono ve bonosu bulunuyor.

ABD Hazine Bakanlığı verilerine göre, Aralık 2016'da dünyanın en büyük ekonomisinde birey başına düşen borç 61 bin dolardan artı bir miktara denk geliyor.

Ülkenin borcunun en büyük kesimini takriben 14 trilyon dolarla kendi vatandaşına, eyalet yönetimlerine, bankalara, sigorta şirketlerine, yatırım fonlarına, emeklilik fonlarına ve merkez bankası Fed'e olan borçlar, gerisini ise (6 trilyon dolar üzeri) elinde ABD tahvil ve bonosu tutan tanıdık olmayan ülkelere olan borçlar oluşturuyor.

Dünyanın üç büyük ekonomisinden biri olan Japonya, Ekim 2016'da 1 trilyon 132 milyar dolarlık ABD define bono ve tahvili ile bu alanda ilk sırada yer alıyor.

İkinci sırada laf konusu tahvillerin takriben yüzde 20'sini elinde bulunduran Çin geliyor. Çin'in elinde bulunan tahvillerin maddesel karşılığı 1 trilyon 116 milyar doları buluyor.

Bir önceki yılın benzer ayına kadar Çin’in ABD varlıkları 139 milyar dolar, Japonya'nın ise 17 milyar dolar eridi.

öte taraftan, sırasıyla dünyanın ikinci ve üçüncü ekonomileri olan Çin ve Japonya bu yolla ABD'nin ekonomisine de finans sağlayarak ihracatlarının önünü açıyor. Bu yılın ilk 10 ayında ABD Çin'e 92 milyar dolar ihracat yaparken, laf konusu ülkeden yaklaşık 381 milyar dolarlık ithalat yaptı.

Üçüncü sırada ise milli geliri 230 milyar dolar olmasına karşın 271 milyar dolar ABD devlet senedine sahip olan İrlanda var. Dünyadaki hür fonların (hedge fund) yüzde 60'nı bulunduran Cayman Adaları 262 milyar dolarla dördüncü, Brezilya 255 milyar dolarla beşinci, İsviçre 235 milyar dolarla altıncı, Lüksemburg 216 milyar dolarla yedinci sırada bulunuyor.

en fazla ABD devlet senedine sahip öteki ülkeler arasında İngiltere yaklaşık 207 milyar dolarla sekizinci, Tayvan 189 milyar dolarla dokuzuncu ve Hong Kong 186 milyar dolarla onuncu sırada yer alıyor.

ABD'nin özel sektör dahil toplam borcu ise takriben 66,6 trilyon dolar olarak hesaplanıyor.

Türkiye'ye borç 58,3 milyar dolar

Türkiye’nin rezervlerinde 58,3 milyar dolar değerinde ABD bono ve bonosu var. Söz konusu portföyün 23,6 milyar doları uzun vadeli, 34,7 milyar doları ise kısa vadeli ABD varlıklarından oluşuyor. Geçen sene ekim ayına tarafından 3,6 milyar dolarlık bir düşüş olmasına rağmen, Türkiye ABD'nin borçlu olduğu ülkeler listesinde 23'üncü sırada bulunuyor.

Bu yılın nisan ayında elindeki ABD tahvillerini satarak ve doların amortisman ile gündeme gelen Suudi Arabistan ise elindeki ABD devlet tahvili tutarını geçen yılın ekim ayına tarafından takriben yüzde 15 azaltarak 97 milyar dolara indirdi. AA

Anahtar Kelimeler:
haber haberler abd ücretsiz bedava
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));