Çin'de kırmızı alarm: Eğitime ara verildi
Çin'in orta ve kuzey bölgelerinde etkin olan ağır hava kirliliği sebebiyle zararlı partikül hava endeksi (PM 2,5), Dünya Afiyet Örgütünün (DSÖ) insan sağlığı için "üst hudut" olarak kabul ettiği eşik değerin 8 kat üstüne çıktı.

Çin Milli Meteoroloji Merkezi, ülkenin orta ve kuzey bölgelerindeki Hınan, Şanşi, Şaanşi ve Hıbey eyaletinin yanı sıra Tiencin kenti ve başkent Pekin'de yoğun hava kirliliği nedeniyle kırmızı alarma geçildiğini duyurdu.

Meteoroloji merkezi, yoğun hava kirliliğinin asgari 24 kenti etkisi altına aldığı ve mevsimin en yoğun hava kirliliğinin oluştuğu bilgisini verdi.

Eğitime ara verildi

Kırmızı alarm her tarafında inşaat çalışmaları askıya alındı ve bazı bölgelerde eğitime ara verildi. Başkent Pekin'de bu tedbirlere ek olarak araç trafiğinde tek-çift plaka uygulaması başlayacak. Tiencin kentinde ise yerel hükümet, inşaat şirketlerinin ve sürücülerin kurallara uyup uymadığını peşine düşüp takip etmek için kontrol ekipleri gönderdi. Hava kirliliğinin çarşamba gününe dek etkili olması bekleniyor.

Çin, bilhassa 2014'ten bu yana çevre ve hava kirliliğiyle uğraş etmeye çalışıyor. Seri yeniden yapılanma ve sanayileşmenin bedeli olarak Çin'deki büyükşehirlerin birçok, bununla beraber dünyanın en kirli şehirleri aralarında yer alıyor.

Dünyada sera etkisi oluşturan gazların salımında birincil sırada yer alan Çin'de özellikle son iki yıldır, ülkenin bambaşka bölgelerinde ırk önemli hava kirliliği tehdidi aşağıda yaşıyor.

Ülkede hava kirliliği alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve en üst düzeyde kırmızı edinmek üzere dört evre uygulanıyor.

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));