Çin'den hava kirliliğinde kırmızı alarm
Çin'in orta ve kuzey bölgelerinde etkin olan ağır hava kirliliği nedeniyle zararlı partikül hava endeksi (PM 2,5), Dünya Sıhhat Örgütünün insan sağlığı için "üst hudut" olarak kabul ettiği eşik değerin 8 kat üstüne çıktı.

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, ülkenin orta ve kuzey bölgelerindeki Hınan, Şanşi, Şaanşi ve Hıbey eyaletinin yanı sıra Tiencin kenti ve başkent Pekin'de yoğun hava kirliliği sebebiyle kırmızı alarma geçildiğini duyurdu.

Meteoroloji merkezi, yoğun hava kirliliğinin asgari 24 kenti etkisi altına aldığı ve mevsimin en yoğun hava kirliliğinin oluştuğu bilgisini verdi.

Kırmızı alarm baştan başa inşaat çalışmaları askıya alındı ve bazı bölgelerde eğitime ara verildi. Başkent Pekin'de bu tedbirlere ilave olarak araç trafiğinde tek-çift plaka uygulaması başlayacak. Tiencin kentinde ise lokal hükümet, inşaat şirketlerinin ve sürücülerin kurallara uyup uymadığını peşine düşüp takip etmek için denetleme ekipleri yolladı. Hava kirliliğinin çarşamba gününe değin etkili olması bekleniyor. AA

Anahtar Kelimeler:
haber pekin haberler haberi haberleri
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));