Kayseri’deki terör saldırısına dünyadan tepkiler
Kayseri’de askerleri taşıyan otobüse yönelik düzenlenen terör saldırısına dünyanın öyle çok ülkesi tepki gösterdi.

ABD

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türk güvenlik güçlerine aleyhinde terör saldırısı haberlerini bu kez Kayseri şehrinde görmekten endişe duyduklarını belirterek, “ABD bu alçak saldırıyı etkin bir şekilde kınıyor. Terörle müşterek mücadelede arkadaş ve müttefikimiz Türkiye’nin omuz omuza yanına yer alıyoruz.” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price da yazılı açıklamasında, “ABD, bir düzineden fazla insanın öldüğü ve daha fazlasının yaralandığı terör saldırısını en kuvvetli şekilde kınıyor.” ifadesini kullandı.

Price, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Başkan (Barack) Obama’nın da 15 Aralık’taki telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’a belirttiği gibi, terörizmin her türlüsüyle uğraş etmede ve onu yok etme kararlılığında NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanında yer alıyoruz.”

Avrupa Konseyi ve AKPM

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, yayınladığı mesajla, Kayseri’deki terör saldırısını kınadığını bildirdi.

Jagland, İstanbul’daki terör saldırısının üzerinden daha bir hafta geçmemişken, Kayseri’de fazla sayıda askerin şehit edildiğini ve onlarcasının yaralandığı bir terör saldırısının daha meydana geldiğini belirtti.

"Avrupa Konseyi, bu kuvvet zamanda Türkiye ve Türk halkının yanındadır. Terör saldırıları durmalıdır." ifadelerini kullanan Jagland, saldırıların siyasi bir amaca hizmet etmediğini, sadece insanlara acı verdiğini kaydetti.

AKPM Başkanı Pedro Agramunt da sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kayseri’de bombalı araçla düzenlenen trajik saldırıyı muhakkak bir dille kınadığını belirterek, Türkiye yönetimi, halkı, saldırının kurbanları ve ailelerinin yanında olduğunu bildirdi.

Fransa

Fransa Dışişleri Bakanlığı kadar yayımlanan yazılı açıklamada, Fransa'nın, Kayseri'deki terör saldırısını kınadığı ve saldırının hedefi olanların ailelerine başsağlığı dilendiği kaydedildi.

Açıklamada, "Terörle mücadelede Türkiye'nin yanındayız." ifadeleri kullanıldı.

öte yandan Türklerin yoğun yaşadığı Strazburg'un belediye başkanı da saldırıyı güçlü olarak kınadı.

Strazburg Belediye Başkanı Roland Ries, Kayseri ve Strazburg'un kardeş şehir olduğunu hatırlatarak, bütün Strazburglular adına Kayseri'ye geçmiş olsun mesajı iletti.

Azerbaycan

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izne meydana çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı saldırıda şehit düşen askerler için Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a taziye mesajı gönderdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında Hasanov, terör saldırısında asker ve sivillerin şehit olmasından son derece üzdüğünü belirtti.

Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı, yaralılara şifa dileklerinde yer alan Hasanov, şunları kaydetti:

"Bu dehşetli olay bizi çok öfkelendirdi. Terörü güçlü olarak kınıyoruz. Teröre aleyhinde mücadelede tekrar tekrar kardeş Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yanındayız ve TSK'yi tüm gücümüzle destekliyoruz."

Pakistan

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif 'in Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz ile Ukrayna ve İsrail'in Ankara Büyükelçileri, Kayseri'deki terör saldırısını kınadı.

Hain terör saldırısının İstanbul'daki terör saldırısından birkaç gün daha sonra meydana gelmesinden dolayı derin acı ve hiddet duyduklarını aktaran Aziz, şu ifadeleri kullandı:

"Pakistan Başbakanı'nın hükümetinin ve halkının adına Türkiye hükümetine ve kardeş halkına ve bu haince saldırıda sevdiklerini kaybedenlerin ailelerine en içten gelen başsağlığı dileklerimizi iletirim. bununla birlikte yaralananların şipşak iyileşmesi için dua ediyoruz. Türkiye ile sarsılmaz dayanışma isteklerimizi yeniden onay ederiz ve Türkiye'nin kardeş insanlarının terörizm belasına karşı istikrarlı mücadelesinde başarılı olacağına dair dinç inancımızı yenileriz. Hiç belirsizlik yoktur fakat Türkiye halkının toplu inancı ve kararlılığı ülkenin barışına, kararlılığına, refahına ve iç uyumuna aleyhinde tüm kötülükleri yenecektir. Tüm biçim ve açıklama şekillerindeki terörizmi kınarız."

Ukrayna

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Kayseri'deki terör saldırısını kınandığı belirtilerek "Türk halkının şiddet günlerdeki acısını paylaşıyoruz." değerlendirmesi yapıldı.

Büyükelçi Andrii Sybiha da kişisel Twitter hesabı üzerinden şehitlerin ailelerine başsağlığı ile yaralananlara acele şifalar dileyerek "Kuvvetli ol Türkiye." ifadesini kullandı.

İsrail

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Na'eh de Twitter'dan, "Terör bu sefer Kayseri'de askerleri niyet aldı. Bu çirkin saldırıyı kuvvetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz." mesajını paylaştı.

Kanada

Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, ‘’Kayseri’deki saldırıyı kınıyorum. Kurbanların ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.’’ ifadesini kullandı.

Dion, dana önce de İstanbul’daki terör saldırısının peşinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak başsağlığı dilemişti. AA

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));