..

BUNUN ADI VAHŞET, CANİLİK! Kocası tarafından zorla evlendirilmeye çalışıldı ve kabul etmeyince burnu...

Kocası tarafından zorla evlendirilmeye çalışıldı, kabul etmeyince karısının burnunu kesti!Dehşet verici olay Afganistan'da geçiyor...Kocası tarafından zorla evlendirilmeye çalışıldı, kabul etmeyince burnu kesilmişti! İşte genç kadının son hali!

19 yaşındaki genç kız burnu kesilmiş haliyle Time dergisine kapak olmuştu.Kapağı görenler şok olmuştu!Daha sonra ise kıza burun ameliyatı yapıldı.Bir sivil toplum kuruluşu tarafından verilen ödülünü almak için Los Angeles'ta bulunan Bibi, estetik ameliyatla yapılan burnunu gururla sergiledi.

12 yaşındayken babası tarafından borç ödemek amacıyla bir Taliban militanına verilen Bibi, kocası tarafından sürekli dövülmüş ve bir ahırda hayvanlarla uyumak mecburiyetinde bırakılmıştı.Daha sonra yine kocası tarafından zorla evlendirilmeye çalışılan Bibi bu evliliği kabul etmeyince, burnu ve kulakları kocası tarafından vahşice kesilmişti.

Deşti Şadiyan mevkiinde toprak zeminli eski stadyumda yüzlerce atlı oyuncunun katılımıyla gerçekleştirilen Buzkaşi, adını 'buz' (buzağı) ve 'kaşi' (kaçırmak) kelimelerinden alıyor. Günümüzde Afganistan'ın milli sporu olarak da bilinen Buzkaşi, özellikle Orta Asya'da pek çok bölgede eskiden beri oynanıyor.

Bu oyun Afganistan'nın kuzey kesimlerinde dini ve milli bayramlarda ve genelde kış aylarında hafta sonları oynanıyor. Tarihte göçebe savaşçıların oynadığı Buzkaşi, geniş bir düzlükte takımlar halinde veya bireysel oynanabiliyor. Buzkaşi oyunlarına yerel dilde "Oğlak"adı veriliyor.

Oyunda amaç oyuncunun, kafası kesilmiş ve iç organları boşaltılarak dikilmiş bir oğlak veya buzağıyı, at üstünde taşıyarak belirli bir mesafeyi kat etmesi. Bu oyun esnasında düzlüğün ortasında bulunan bayrağın etrafında daha önceden belirlenen sayıda tur atılır ve hedeflenen noktaya buzağı bırakmakla sonuca gidilir.

Buzkaşi müsabakalarında oyuncular, birbirlerinin sayı yapmasına engel olmak için atı sendeletecek bir güç kullanıyor. Atlılar diğer oyuncuların tartaklama ve tekmelerinden korunmak için genellikle kalın giysiler ve baş koruyucular giyiyor.

Genç kadının ameliyattan kısa süre sonraki hali...İşte genç kadının son hali...

Anahtar Kelimeler: