15 Temmuz'un birincil iddianamesi: Uçakları indirmediler, 11 bin ton yakıtı döktüler

15 Temmuz gecesi darbeciler uçaklarla Denizli’ye inip 517 askeri Ankara’ya götürmeyi planladı. Oysa Çardak Havalimanı’nda darbecilere direnen askerler cihazları kapatıp ilçenin elektriğini keserek uçakları engelledi. Darbecilerin araç farlarıyla pisti yakma çabası da boşuna çıktı. Darbecilere direnen askeri personel, uçakların inme ihtimaline karşısında 11 bin 605 ton yakıtı da döktü.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminin arkasından 42’si esir 60 belirsiz için ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne aza olma, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, Meclis’i ortadan kaldırmaya ya da görevini yapmasını engellemeye girişim, hükümeti ortadan kaldırmaya ya da görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ suçlarından iddianame hazırladı. Bu, 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan askerlere karşın ilk iddianame oldu. Hürriyet’in haberine tarafından iddianamede, şüphelilere üçer defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istek edildi.

Yolda 'ağabey'le görüştü

İddianamede, 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır’ın izinden döndükten sonra 13 Temmuz günü, Aydınlatılmış Söke’de yer alan Tugay Komutanı Yardımcılığı’nda bir takım görüşmeler yaptığı, yoldayken “ağabey” diye hitap ettiği biriyle telefonla görüştüğü belirtildi. Tuğgeneral Özbakır, Kurmay Albay Erol Akman ve Kurmay Yarbay Fahrettin Demir’in darbe girişimi öncesinde 11. Komando Tugayı Kışla Gazinosu’nda yer alan kameriyede buluşarak toplantılar yaptıkları belirtildi. Darbe planlaması faaliyetinin, ‘Komando Yürüyüşü Motorlu İntikal ve Üs Bölgesi İşgal Faaliyeti’ adıyla uygulamaya konulduğu anlatıldı.

Hadi bir darbe yapalım

Hazırlanan eğitim programının 1 jurnal olmasına karşın, intikale katılan erata 3 günlük kumanya dağıtıldığı anlatılan iddianamede, 15 Temmuz gecesi saat 23.00’te Albay Erol Akman’ın, Bilirkişi Çavuş Kenan Bölükbaşı’ya “Hadi bir darbe yapalım, sen daha önce hiç darbe yaptın mı” dediği ve birlikte Çardak Havaalanı’na gittikleri kaydedildi. Darbe girişimine takviye atamak için 517 askeri personelin Ankara’ya götürülmek istendiği, bu amaçla Kayseri’den C-130, C-160 model iki uçağın Kameriye Havaalanı’na geldiği ve iniş izni istediği anlatıldı.

Kayseri'den havalanmışlar

Hava Meydan Komutanlığı personelinin gelen uçakların inişine izin vermedikleri de belirtilerek, “Uçaklara yol görünüm görevini yapan Tacan isimli cihaz kapatılmış, ilçenin elektrikleri indirimli, yakacak tankı boşaltılmış, 11. Komando Tugay Komutanlığı birliklerine karşısında Çardak nöbetçi hava birimleri mukavemet edecek rakam ve mühimmata sahip olmadıklarından pasif direnişe geçmişlerdir. Kayseri Erkilet Askeri Havaalanı’ndan havalanan C-130 ve C-160 model uçaklar Kameriye Hava Meydan Komutanlığı’na inmek için beklemiş ancak pistin karanlık olmasından dolayı inememişlerdir” denildi.

Darbeci askerlerin ışıklandırma sistemini bulup açtırmaya çalıştığı fakat başarılı olamayınca belirsiz Kurmay Albay Erol Akman’ın askeri araçların farlarını açarak pisti aydınlatmaya çalıştığı anlatıldı. İddianamede “Darbe karşıtı personel, uçakların inmesi durumunda yakacak almalarını durdurmak için 11 bin 605 litre uçak yakıtını Denizli Valisi’nin talimatıyla araziye boşalttı. İnmeleri engellenen C-130 ve C-160 uçakları dönüş yaptı” denildi.