Bebek uyuşturucu bağımlısı doğdu

Konya’da hamilelikte de uyuşturucu kullanmaya devam eden 19 yaşındaki E.T.’nin dünyaya getirdiği bebeğin de eroin yoksunluğu sebebiyle kriz geçirdiği ortaya çıktı.

Habertürk Gazetesi'nden Başarı Samancı'nın haberine tarafından, Konya’da yaşamış E.T. adlı genç kız, iki yıl önce lise 3. sınıfta okurken aynı okuldaki R.T. ile tanıştı. Aniden ortadan kaybolan genç kız 1 hafta sonradan annesi F.T.’yi arayarak, “Ben R.T. ile birlikteyim. 18 yaşıma girince evleneceğiz” dedi. 18 yaşına girince iki genç devlete ait nikâhla evlendi. Oysa E.T.’nin hayatı kâbusa döndü. iddiaya göre uyuşturucu bağımlısı olan R.T., E.T.’yi önce eroine alıştırdı, ardındaki kendisi gibi torbacılık yapmaya zorladı. Eroinman olan E.T. bir zaman sonra gebe kaldı ve hamilelik süresince de uyuşturucu kullanmayı sürdürdü.

Bebeğin vücudunda eroine rastlandı

Yaşadıklarına dayanamayan E.T., 6 Ekim’de annesini arayarak “Çok kötüyüm, yalvarırım kurtarın beni” dedi. Anne, Denizli’de olduğunu öğrendiği kızını otobüsle eve götürmek istedi ama yolda eroin krizine giren E.T., annesinden kaçtı. Tekrar Denizli’ye dönmek için otobüse binen E.T.’nin doğum sancısı tutunca otobüs şoförü, güzergâhı değiştirip genç kadını hastaneye götürdü. 19 yaşındaki E.T., Denizli Devlet Hastanesi’nde 2 kilogram ağırlığında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Annesinin S. adını verdiği bebeğin vücudunda eroin bulundu.

Anne ve bebeği, ambulansla Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Bebek Yenidoğan Servisi’nde tedavi altına alındı.

15 Temmuz'un birincil iddianamesi: Uçakları indirmediler, 11 bin ton yakıtı döktüler

''Bebek eroin krizine giriyor''

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Konak, “Bebeğin genel afiyet iyi. Fakat sık aralıklarla ırk arasında ‘eroin krizi’ denilen yoksunluk krizlerine giriyor. böylece titreme ve aşırı ağıt ile birlikte kasılmalar meydana geliyor. Şu lahza bebeğimizi sessiz bir odada kimsesiz tutuyoruz. Anne ile olan bağını koparmamaya uyarı ediyoruz. Tedavisi devam edecek. İleriki dönemlerde nörolojik ve psikolojik sıkıntılar yaşaması güçlü olarak muhtemel.Aynı zamanda iç organlarda da uyuşturucu nedeni ile eksik gelişmeye bağlı sağlık durumu sorunları da çıkabilir” dedi.

Anne E.T.’nin de uyuşturucudan kurtulmak için önümüzdeki günlerde tedaviye başlayacağı belirtildi. sırası gelmişken bebeğin babası R.T.’nin ‘uyuşturucu karşılamak, kullanmak” suçlarından 5 sene denetimli serbestliğe emrindeki tutulduğu ve karakola gidip imza attığı belirtildi.

‘Bebek anneden alınmalı’

Prof. Dr. Arif Bereketli, olayla ilgili “Yeni doğan bebekte 3 ay dek eroin etkileri görülebilir. Çocuğun eroinman olduğu söylenemez. Tiryakilik sadece organik yok psikososyal faktörlerce de belirlenen bir şey. Bağımlı doğmaz çocuk. Yerinde bir çevrede yetişirse bağımlı olmaktan kurtulur. O çocuğun sağlığı bakımından anneden mutlaka alınması lüzumlu. Türkiye’de böyle 1-2 olgu gördüm. Birinde Sosyal Hizmetler çocuğu anneden aldı” dedi.

ABD’de 110 bebek öldü

Hamilelikte uyuşturucu kullanımına tabi olarak bebeklerin bağımlı doğması daha çok ABD’de görülüyor. ABD’de son 10 yıldır 130 binden fazla bebeğin uyuşturucu bağımlılığıyla doğduğu belirtiliyor. 2010’dan bu yana ise 110 bebeğin anne karnında veya anne sütünden uyuşturucu aldıkları için hayatını kaybettiği kaydediliyor.

Anahtar Kelimeler:
bebek uyuşturucu haberler yaşam amerika