Dışişleri'nden o paylaşıma sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD Donanmasının Twitter'daki skandal paylaşımında Amerikalı denizcilerin Türk askerleriyle savaşına ilişkin temsili bir tablo paylaşmasını protesto etti.

Kadir Topbaş'tan 'Tatlıcı Ali'ye geçmiş olsun telefonu

Yüksekova'da polise roketli hücum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman komedyen itirazına ret

Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye takriben, Bakanlık yetkilileri ABD Donanmasının sosyal medyadaki paylaşımı üzerine gündüz saatlerinde Amerikalı muhataplarıyla görüştü.

Bakanlık, ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’a olayla ilgili duyulan derin rahatsızlığı ileterek, paylaşımda Türk bayrağının kullanılmasının ve resimde betimleme edilen durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Ortaya meydana çıkan sorunun giderilmesi için derhal adım atılması gerektiğini belirten Bakanlık, durumu protesto etti.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da ABD'li muhataplarıyla temasa geçerek, Ankara’nın duruma tepkisini dile getirdi ve paylaşımın bir lahza evvel kaldırılmasını istek etti.

ABD Donanması, kuruluşunun 241. sene dönümü dolayısıyla sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımda, 1801-1805 yıllarında Trablus kıyılarında Türk bayrağıyla savaşan askerlerin öldürüldüğünü gösteren temsili bir tablo kullanmıştı.

Donanmanın resmi Twitter hesabında, "Amerika'nın denizcileri çetin, gözü kara ve hazırdır." ifadesine yer bahşedilen iletide, elinde Türk bayrağıyla savaşan askerlerin öldürüldüğünü belirten temsili bir tablonun kullanılması geniş yankı uyandırmış, tepkiler üstüne paylaşım kaldırılmıştı.
Temsili tabloda, 1801-1805 yıllarında Libya'nın Trablus bölgesinde ABD ile Osmanlı Devleti'ne emrindeki Berberi devletleri (Fas, Cezayir, Tunus ve Libya) arasında yaşanan 1. Berberi Savaşı'nın konu edildiği biliniyor.

1. Berberi Savaşı'nı tarih öğretileri bakımından kayda değer gören ABD Donanmasının, içinde Türk bayrağı olan bu tür bir temsili tabloyu kurumsal hesabından paylaşmayı neden tercih ettiği ise henüz bilinmiyor.