Milli Piyade Tüfeği görücüye çıktı
Türkiye'nin ilk milli piyade tüfeği MPT-76 ile eskin nişancı tüfeği BORA 12 Tokat'ta görücüye çıktı. 40 uzmanın 2 yıllık çalışması sonucu üretilen MPT-76, yapılan testlerden geçmeyi başarırsa 18 bin 500 adet üretilecek.

Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrika Müdürü Derviş Mehmet Ocakcıoğlu, 40 uzmanın 2 yıllık çalışması sonucunda üretilen Türkiye'nin ilk ulusal piyade tüfeği MPT-76'nın Savunma Sanayi Müsteşarlığı uzmanları kadar deneme edildiğini, olumlu sonuç çıkması halinde TSK’ya 18 bin 500 adet üreteceklerini söyledi. MKEK Kırıkkale Silah Fabrika Müdürü Derviş Mehmet Ocakcıoğlu, memleketi Tokat'ta iş adamı Burhan Besler göre düzenlenen 'Dostlar Meclisi'ne katıldı. Bir otelde düzenlenen toplantıda milli piyade tüfeği MPT-76 ile bariz nişancı tüfeği BORA 12 isimli tüfeği programa katılan davetliler yakından çözümleme imkanı buldu.

NATO standardını karşılıyor

MKEK Müdürü Ocakcıoğlu, Türkiye'nin ulusal imkanlarla tasarlanarak ürettiği birincil piyade tüfeği MPT-76’nın NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum yağmur, balçık gibi ağırlaştırılmış 42 testin tamamını hatasız geçen dünyadaki tek tüfek olduğunu söyledi. MKE tarafından geliştirilen 600 metre etkili menzile sahip 7.62 mm'lik MPT-76 Piyade Tüfeği, Türkiye'nin her yerindeki birliklerde her hava şartında denendiğini açıklayan Ocakcıoğlu, “Bu silah geri tepmez, gürültüsüz çalışır. Yani bu silahımız dört dörtlüktür. Dakikada 700 mermi atar” dedi.

G3'lerin yerini alacak

Piyade tüfeği MPT-76'nın TSK'da kullanılan G3 piyade tüfeğinin yerini alacağını söyleyen Mehmet Ocakcıoğlu, “2009 yılından itibaren ARGE çalışması bazında yapıldı, onun neticesinde 180-200 civarında askeriyeye verildi. Asker kullandı, eksiklikleri hakkında bize veri verdiler. Biz de onları göstermek suretiyle acilen görmüş olduğumuz silahı elde etmiş olduk. Bu TSK için ürettiğimiz silahlardan bir tanesine. şu anda 550 tane ambargomuzda hazır mevcut üretildi. Fabrikamıza da askeriye ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı uzmanları acilen teste alt tutuyorlar. Testten olumlu netice çıkacaktır. Bu 550 tüfeğimizi kabul ettikleri takdirde 2017 yılı içerisinde 18 bin 500 adet üretim edeceğiz" diye konuştu.Programın sonunda, organizeyi düzenleyen meslek adamı Burhan Besler günün anısına Müdür Mehmet Ocakcıoğlu’na seramik vazo armağan etti.

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));