TSK: 80 DEAŞ hedefi vuruldu

TSK, Fırat Kalkanı harekatının 53. gününde operasyona dair tanımlama yaptı. Açıklamada ''80 DEAŞ hedefine, ateş destek vasıtaları göre atış yapılarak, ÖSO’nun ileri harekatı desteklenmiş ve belirlenen hedefler tam isabetle etkisiz ayla getirilmiştir'' denildi. TSK, 4 muhalifin de yaralandığını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekatı’nın 53. günü 15 Ekim saat 07.00’ye değin meydana gelen gelişmelerle ilgili yorumlama yaptı.

Suriye sınır hattında, gelişmelere karşın zorunlu tedbirlerin alındığının, Azaz-Rai-Cerablus hattında halen yoklama edilen bölgede buluş, gözetleme, maksat tespiti, ele geçirilen bölgelerde oluşturulan savunma tedbirlerini geliştirme, çıkabilecek fırsat hedeflerini etkisiz ülkü getirme ve yoklama altına alma faaliyetlerine devam edildiğinin bildirildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Muhalif unsurların Rai doğusundaki Taşlıhüyük meskun mahallinin geri alınması maksadıyla başlattığı taarruzda, DEAŞ terör örgütünün zinde direnişi sebebiyle ilerleme sağlanamamıştır. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 4 rakip yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve zarar meydana gelmemiştir. Rakip unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana denetleme sağlanan 134 meskun mahalde (takriben 1.110 km²) güvenliği artırıcı önlemler sürdürülmektedir.

Keşif ve gözetleme vasıtaları ile saptama edilen 80 DEAŞ terör örgütü hedefine, Ateş Yardım vasıtaları göre atış yapılarak, ÖSO’nun ileri harekatı desteklenmiş ve belirlenen hedefler bütün isabetle etkisiz ülkü getirilmiştir.

Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar göre; Mirkane, Taşlıhüyük ve Tileli’de yer alan 2 karargah binası, tabanca mevzii olarak kullanılan 3 yapı ve muhtelif korugan tipi hedefler tahrip edilmiştir. Koalisyon güçleri kadar; Dabık’ta saptama edilen DEAŞ TÖ unsurlarına karşın icra edilen 1 hava harekâtı sonucunda 1 el işi patlayıcı imha edilmiştir. DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve yıkım timlerimiz göre, 4 el işi patlayıcı kontrollü olarak yıkım edilmiş, harekatın başlangıcından bugüne kadar 28 mayın ve çoğu tuzaklanmış bin 156 EYP etkisiz ışık halkası getirilmiştir. Suriye sınır hattında Bayraktar ve Gözcü ile kesintisiz buluş ve gözcülük yapma faaliyeti icra edilmeye devam edilmektedir. AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile ÖSO personeli ve sivillere karşın lojistik etkinlikler sürekli olarak sürdürülmüştür.

Terör örgütleri göre kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına takviye veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın hasar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda en fazla hassasiyet göstermektedir.”