Ağaçlar kitap açtı

Şehrin en işlek caddesinde yer alan ağaçlara sabahleyin erken saatte kitaplar asılırken, sokağa meydana çıkan vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. 'Ağaçlar Kitap Açtı' projesi ile vatandaşlar ağaçların dallarından sarkan kitapları kendi elleri ile topladı.

Balıkesir'in merkez Karesi ilçesinde ağaçlar hemen hemen kitap açtı. Karesi Belediyesi'nin 'Kültür Sanat Günleri' etkinlikleri zarfında hazırladığı sürpriz faaliyet vatandaşları şaşırttı. Sabahtan ezanıyla birlikte Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel Sabancı ve belediye ekipleri şehrin en işlek caddesi olan Ulusal Kuvvetler Caddesi'ne gelerek sokak her tarafında uzanan ağaçların dallarına kitap bağladı. Sabah dershaneye dışarı giden gençlerin çoğunlukta olduğu vatandaşlar caddeye girdiklerinde ağaçlardan sarkan kitaplarla karşılaştı. Beğenilerine göre kitapları seçen vatandaşlar, dallardan uzanan kitapları kendi eliyle topladı. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Ağaçta kitap etkinliğini bugün düzenliyoruz. Sonuçta her ikisi de meyve veriyor. İki konsepti birleştirelim istedik. Sabahın en erken saatinden itibaren, öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın ağaçtan kitap toplamasını istedik. Okuyan insanın karşısındakine daha demokratik daha saygılı olacağını biliyoruz. Bu nesil vesilelerle insanların okuma alışkanlığını kazanmasını ve sürdürmesini istiyoruz" dedi. 

Roman, tarihi romanlar, hikaye, şiir kitaplarının asılı olduğu kitaplardan toplayan öğrenciler Başkan Yılmaz'a teşekkür etti. Bir öğrenci, "Bu çok hoş bir şey. insanları okumaya cesaretlendirmek için çok hoş bir tavır" dedi. 

Dershaneye giden bir öğrenci ise, "Ahali bundan böyle kitap okumuyorlar. Adını duymadığımız kitaplardan gördüm. Ben bir tane aldım, arkadaşım da aldı" şeklinde konuştu.  

Bahadır Demirçeviren - Hüseyin Tokmak

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));