Amerikada yaşamış Yağlıderelilerin hayatı belgelere dayanan oluyor

Giresun’un ufak bir ilçesi olan Yağlıdere’nin adı uzun bir süredir Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte anılıyor. Hatta öyle ki Yağlıdere ilçesinde mevcut nüfus ile Amerika’da yaşayan Yağlıdereli sayısı adeta aynı.

İstanbul Açık Fikirli Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve beraberindeki takım, Amerika’ya göç eden Yağlıdereli bir pizzacı olan Kadir Çatalbaşoğlu’nun yaşam hikâyesinden yola çıkarak sıra dışı göç hikayelerinin ve galibiyet öykülerinin anlatılacağı belgelere dayanan filminin çekimleri için New Haven başta almak üzere Amerika’nın bambaşka bölgelerinde kamera arkasına geçti.

Giresun’un minik bir ilçesi olan Yağlıdere’den kıtalararası bir ülke olan Amerika’ya uzanan göç hikâyesinde binlerce vatandaşımızın garip yaşam öyküleri konu ediliyor. Günümüzde Yağlıdere’nin nüfusu 16 bin, Amerika’da yaşamış Yağlıdereli nüfusu ise 18 bindir. Amerika’da yaşayan Yağlıdereli nüfusunun başlıca yapmış olduğu meslekler ise pizzacılık, şoförlük ve akaryakıt servis görevlisidir. Yıllardan Beri kendi vatanından kültüründen ve geleneklerinden uzaktan bir şekilde yaşayan bu vatandaşlarımızın birçoğu bugün başarılı bir meslek adamı konumundadır. Kendi hesaplı kazanımlarını memleketleri Yağlıdere’ye yatırım amaçlı göndererek de bu şirin ilçenin en yüksek döviz rezervli ilçelerden biri olmasına katkı maddesi sağladılar.

Bu başarılı işadamlarından birisi olan Kadir Çatalbaşoğlu 1990’lı yıllarda başladığı Amerika serüveninde, Guatemala, Meksika, Ekvador, Kolombiya ülkeleri yer alıyor. Hatta ülkeye kaçak girmesi daima sorun olmuş ve bu sorunu çözmesinde de yardımseverliği yeniden imdadına yetişmiştir. Çünkü, Çatalbaşoğlu’na, Amerika’dan gönderilmesi için çıktığı mahkemede yargıç Amerika’yı etkisi altına alan Katrina kasırgasından daha sonra başlatmış olduğu takviye kampanyası dolayısıyla Çatalbaşoğlu’na yasal olarak kalma hakkı vermiştir. Belgesel filmin yapılmasının başlıca nedeni ise misal bir insan üzerinden gençlere, azmin ve tutkunun başarıyı nasıl getirdiğini, sadece iyi eğitimli olmanın ya da donanımlı olmanın hayatta başarılı olmaya yetmeyeceğinin göstermektir.

Yapımcılığını İstanbul Kültürlü Üniversitesi Rektörlüğü’nün üstlendiği belgelere dayanan filmin ulusal televizyon kanalları, özel gösterimler ve üniversite bünyesindeki Web TV’de yayınlanması hedefleniyor. Yapım koordinatörlüğünü İAÜ Milletlerarası Öğrenci İlişkiler Direktörü Yardımcısı Selman Arslanbaş’ın yürüttüğü, gösterme yönetmenliğini İAÜ Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Program Başkanı Öğr. Gör. Babürhan Cörüt’ün yaptığı, montajını ise Radyo Aydınlatılmış Yayınlama Yönetmeni Sefa Dayı’nın gerçekleştirdiği filmin yönetmenlik koltuğunda İAÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Özer Kanburoğlu yer alıyor.
 

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));