Behzat Uygur: Tiyatro, dizi sektörünün ardındaki kalmaz

Bilecik, bul sene 11'inci defa Tiyatro Festivali'ne ev sahipliği yaptı. Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, bilhassa çocukların tiyatro ve sanatı sevmeleri için 10 yıldır düzenlenen festivale büyük özen gösteriyor. Bu sene birincil kez Bilecik'in yanı sıra çevre il ve ilçelerden Suriyeli sığınmacı çocuklar da festivalde ağırlanıyor ve tiyatro ile tanışmaları sağlanıyor. Festivale kesintisiz katılan ve destek veren Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler, bu sene rahmetli Nejat Uygur'un anıları ve kendi anılarından oluşan söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşi soru yanıt biçiminde olacak.
Bu yıl 15 Kasım'da başlayan ve 30 Kasım'a kadar sürecek olan 11'inci Bilecik Tiyatro Festivali için bir araya gelen Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler ile Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, festival hakkında direktifler yaptı. Tiyatronun dizi ve televizyon sektörü ile rekabetini değerlendiren Behzat Uygur, ''Tiyatro dizi sektörünün gerisinde kalmaz. Neden kalmaz? Diziler bitiyor fakat tiyatro devam ediyor. Televizyon da sona ermek üzere fakat tiyatro devam ediyor. defalarca tiyatro var. Birazcık daha bu işi öne çıkartacak yöntemler bulunmalı ve örnek olunmalıdır. Sporcularımızı, popüler insanları ve siyasilerimizi tiyatro oyunlarında görmeliyiz. Futbolcularımızı ekip olarak tiyatro oyunlarında görmeliyiz. Gençlere bizim mesaj vermemiz lüzumlu. İnsanların mesajlar vermesi gerekiyor. Belediye başkanımız mesaj veriyor. 'Tiyatro festivali getiriyorum' diyor. Suriyeli çocukları bu tiyatro festivaline getirme projesi var. Tiyatroyu anlatan ve ön plana çıkartan çok hoş bir misal'' ifadelerini kullandı.

"Nejat babamızın isteğini başkanın hayata geçirmesiyle şenlik daha da kavrayış kazandı"
Festivale aralıksız katılan ve yardım veren Uygur, ''Bu festivalin önemini biliyoruz ve farkındayız. Üçlü buluşma, devlet, tiyatro ve seyirciler bir araya geldiği süre nelerin olabileceğini Bilecik gösteriyor. Nejat babamızın isteğini başkanın hayata geçirmesiyle karnaval daha da kavrayış kazandı. Bu festivali diğer eksik sayıda olan tiyatro festivallerinden öbür kılan, başkanın bunu gönül ve sevgiyle yapmasıdır. İkincisi ise bu festivale seyirciler aidat ile geliyorlar. Seyircilere ücretsiz bir festival değil. Biletlerin satışa sunulduğu andan itibaren büyük kuyruklar oluşuyor'' dedi.

''Bu sene uluslararası olması festivale başka bir ebat kazandırdı''
Bu yıl uluslararası olmasının festivale diğer bir ebat kazandırdığını söyleyen Uygur, ''Önümüzdeki yıllarda çoğu tiyatro oyunu geleceğini biliyoruz. Azerbaycan ve Kosova'dan gelen tiyatrolar var. O yüzden misal bir davranış olarak görüyoruz. Bir Takım yerel yönetimin başında olan başkanlar maalesef karnaval yerine getirmek yok, tiyatroya bile gitmiyorlar. Güzel sanatlar ve tiyatro örnek gösterilecekse bu festival gibi çalışılmalı, böyle etkinlikler yapılmalı ve doğrusu yüreğinde hissederek yapılmadır. Biz de sonuna kadar destekliyoruz. içinden gelerek, açlık ve istek ile gidiyoruz. Tiyatronun merkezi İstanbul. İstanbul'daki tiyatrolar bu festivale ulaşmak için istek duyuyorlar'' ifadelerini kullandı.

18 Kasım'da özel söyleşi
Bu yıl festivale farklı olarak katılacaklarını gösteren Behzat ve Süheyl Uygur kardeşler, ''18 Kasım Nejat babamızın vefat yıl dönümü. Geçtiğimiz sene Marco Paşa ile Bilecik'te bulunduk. Bu sene söyleşiler ile Bileciklilerle buluşacağız. Nejat babamızın arzusu öyleydi. 'Beni hep gülerek gülümseterek seyirciye anlatın' derdi. Banal eğlenceli, Nejat babamızdan anekdotların olduğu ve kendi hayatımızdan anıların olduğu bir söyleşi olacak. Soru cevap biçiminde. Bu sene katılımı bu şekilde gerçekleştireceğiz'' dedi.

''İstanbul'da küçük cep salonlarının dolmadığı yerde, Bilecik'te festivalimiz süresi içinde salonlarımız batmış''
Festivale başlamadan önce "Biz kendimize niyet ve ölçü koymuştuk" diyen Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, ''Bu festivale 2004 yılında başladığımızda sanatçılar teşrif ettiler ve organizasyonları yaptık. Bir müddet seyirci bulmakta güçlük çektik. Hedefimize azimle ilerledik. Birkaç sene sonradan seyircimize koltuk bulmakta güçlük çektik. Geçmiş dönemde rahmetli Nejat Uygur geldiğinde bize bir tavsiyesi vardı. 'Başkan hoş işler yapıyorsun ama bu salonlar bu güzel işleri taşıyacak durumda değil. Senden bu güzelliklerin yanına bir salon bekliyoruz' dedi. Diğer sanatçıların talepleri doğrultunda festivalimizin 7'nci yılında salonlar yetmez oldu. 7'nci yılda ara verip, 2 sene yeni salonlar yaptık. Bundan Böyle benzer anda 600 kişinin izlediği batmış doymuş gösterimler oluyor. İstanbul'da küçük cep salonlarının dolmadığı yerde, Bilecik'te festivalimiz süresi içinde salonun doymuş olduğu oyunların, kültürel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu yıl, milli Bilecek Tiyatro Festivali uluslararası düzeye geldi. Yurt dışından oyunları kabul eder ve oynatır konuma getirdik'' şeklinde konuştu.

Festival, çocukları tiyatro ve sanatla buluşturuyor
Çocukları tiyatro ve sanatla buluşturduklarının altını çizen Yağcı, ''Çocuklar geleceğimizin teminatı. Çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde planlamak biz büyüklerin birinci meselesidir. Biz de keza tiyatro anlamında ayrıca de şehrimizin öteki etkinlikleri noktasında çocuklara özel önem veriyoruz. Bilecik Belediyesi her sene çocuklar için eğitim projesi yapar. Oyun alanı ve kütüphaneleri düzenleme gibi faaliyetler yapıyoruz. Kültürel faaliyetleri arasında çocuk sinemamız var. Ücretsiz olarak saat 15.00 ile 17.00 arası gelirler, kendilerine yerinde filmleri izlerler. Çocuklara tiyatro noktasında çok önemli hizmet yapıyoruz. Festivalimizde çocuklar için oyunlarını getiriyoruz. Çocukları okullardan alarak bu oyunları izlemesi noktasında zorunlu çalışmaları yapıyoruz. Her pazar çocuklar için çocuk tiyatrosu mutlaka var. Çocuklar aileleriyle gelip çocuk tiyatrosu izliyorlar. Çocuklarımızı kültürel anlamda geliştirme gayreti içindeyiz'' dedi.
Tiyatronun birleştirici özelliğine değinen Yağcı, ''Dizi, televizyon ve tiyatro arasındaki farka baktığımızda tiyatro birleştiren, kolektif yaşamı teşvik eden unsur. Bir araya getiren bir unsur. Dizi sektörü ve televizyon dediğimizde bireysel yaşamı tetikleyen ve insanları birbirinden koparan bir olay. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bu süreçte daha fazla bir araya gelmemiz lazım. Ülkemizde 3 milyon civarında Suriyeli misafirlerimiz var. Bu insanları sosyal hayata bir şekilde adapte etmemiz lüzumlu. Bu seneki festivalimizin odak noktalarımızdan biri bu kardeşlerimizi çocuk oyunlarına ve erişkin oyunlarına ağırlama ederek, onlar ile halkımızın bir arada olması gayreti içinde bulunacağız. Bilecik'te 3 bin civarında misafirimiz var. Bu misafirlerimizin sosyal hayata katılımı noktasında böyle bir projeyi ön gördük'' diye konuştu.
Sühely Uygur ise karnaval hakkında şöyle konuştu:
''Biz yıllar önce Süheyl Behzat Uygur Tiyatrosunu kuracağımız zaman Nejat babamıza danıştık, 'biz tiyatro gerçekleştirmek istiyoruz' dedik. 'Yılmadan yapacaksanız ve pes etmeyecekseniz yapın' demişti. O bakımdan bu şenlik yapılırken ilk olarak zorluk çekilmiş. Fakat yılmadan yapıldığı için karnaval bu günlere geldi. Bu çok önemli.''

Azerbaycan’dan 15 Temmuz şehitlerine özel oyun: 'Vatan'
11'inci Milletlerarası Bilecik Tiyatro Festivali’nin birincil gününde Azerbaycan’ın ünlü tiyatrocularından İltiqam Soltan öncülüğünde 'Vatan' adlı oyun izleyenlerden büyük beğeni aldı. Festival zarfında özel olarak hazırlanan oyunda vatan teması işlenerek oyun 15 Temmuz şehitlerine atfedildi. Festivalin ilk oyunu Türkiye ve Azerbaycan bayrakları ile renklenirken, misafir etme sonunda oyuncular kadar birlik ve beraberlik mesajları verildi.
Karnaval öncesi İsanbul Lazzoni Hotel'de gerçekleşen törende tiyatronun çınarı Rasim Öztekin’e, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından Kristal Çınar Övünç Ödülü takdim edildi. Ödülünü bölge ressam oyuncu ''Aldığım birincil iftihar ödülü olduğu için Bilecik Belediyesine teşekkür ediyorum'' dedi. Öteki Kristal Çınar Ödülleri ise tiyatronun artist ismi Ortans Kıvanç’a, Bilecik Valisi Süleyman Elban verirken Azerbaycan'ın sanatkâr tiyatrocusu İltiqam Soltan’a ise ödülünü Bilecik Milletvekili Halil Erdemir teslim etti.

30 Kasım'a dek ünlü oyunların sergileneceği Festivalde sergilenecek oyunlar ve programı şu şekilde:
17 Kasım-Karman Çorman
16-17-18 Kasım-Obz Miyim?-Çocuk Oyunu
18 Kasım-Nejat Uygur Özel Kutlama Programı- Uygur Kardeşler
19 Kasım-2'si 1 Arada
20 Kasım-Ne Seninle Ne Sensiz
21 Kasım-Köşk-ü Muamma
21-22-23 Kasım-Yalnız Ağaç-Çocuk Oyunu
25 Kasım-Bizim Evde Festival Var
26 Kasım-Sersem Kocanın Uyanık Kızı
27 Kasım-Pijamalı Adamlar
29 Kasım-Frankestein
30 Kasım-Sevgili Karım
 

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));