Çeşmede tarihi eserlere 1 buçuk milyonluk restorasyon

Çeşme ilçesinde belediye ekipleri, kentteki tarihi mekanlarda restorasyon çalışmaları için harekete geçti. Bu kapsamda ekipler, tarihi hamam ve Çiftlik Mahallesindeki eski Rum mezarlığı ile Kemik Odasını restorasyona başladı. Çalışmalarla ilgili veri veren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Balık Adam, dünya mirası olan tarihi eserlerin restorasyonlarını yaparak ayağa kaldırmaya çalıştıklarını vurguladı. Balık Adam, "Çeşme merkezinde yer alan yıkılmış durumdaki tarihi hamamın restorasyonu ile işe başladık. Hemen de Çiftlik mahallemizdeki eski Rum mezarlığının etrafındaki duvarları ve içindeki Kemik Odasını, aslına uygun olarak restore ediyoruz. Bu yılın sonuna kadar Çiftlik mahallemizdeki restorasyonu bitirmeyi hedefliyoruz. İlçemizdeki tarihi değerleri, her yıl, bütçemizin elverdiği oranda, aslına vefalı kalarak restorasyonunu yapıp Çeşme'mize kazandıracağız" diye konuştu.

Çeşme Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye takriben, restorasyon çalışmalarının 1 buçuk milyon lirayı bulduğu belirtildi. 

İsa Atagöz

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));