Dağ 2 Fırtına Getiren hikayesi ile vizyonda

Cephane kullanımında Genelkurmay’dan özel izin alınarak gerçekleştirilen filmde, Türk sinema tarihinde öncelikle reel taarruz tüfeğinin kullanıldı. Galaya film ekibinin yanı sıra Cüneyt Arkın, Nevra Serezli, Pamela gibi ünlü simalarda katıldı.

Genelkurmay’dan izin alındı
Çekimlere başlanmadan önce Genelkurmay Başkanlığına gidilmesi üzerine buradan yardım alan film, çatışma sahnelerinde reel taarruz tüfeği kullanarak Türk Sinema tarihinde bir ilki yaşattı. Filmin başrol oyuncularından Ufuk Bayraktar gelen yardım üzerine “Çoğu alanda reel mühimmatların hakiki tüfeklerin kullanıldığı bir filmdi.Bizim hikayenin realiteye de yakın olduğunu bildikleri için takviye oldular” dedi. Filmin Türkiye’de aynı süreçlerinde yaşandığı bir döneme eşit gelmesi üstüne Bayraktar: “ Biz Kuzey Irak’a gidiyoruz filmde yalnız bunun yarı acilen Suriye topraklarında yaşanıyor ve Türk askeri orda” ifadelerini kullandı.

“Hürmet duruşu özelliğinde bir film”
Filmde Kurmay Yarbay rütbesiyle izleyici karşısına çıkan Murat Serezli filmi şu sözlerle tanımladı : “Türk milletinin kahraman fedakar profesyonel olarak askerlik yapan insanlarına o kahramanlarına saygı duruşu niteliğinde bir film.”

“Bu film Türk Ordusuna hediye olsun”
Astsubay rolünü canlandıran Cünet Arkın’ın oğlu Murat Arkın da filmi Türk ordusuna armağan ettiğini söyledi. Akın şunları söyledi: “Verilecek mesaj fazla Türk olmaktan gururluyuz. Bayrağımızı insanımızı halkımızı seviyoruz etnik kökenleri ne olursa olsun biz birlik içinde fazla güzel bir milletiz bunu kurtuluş savaşı zamanından beri zaten gösterdik. Türk ordusuna güveniyoruz. Ordumuzu seviyoruz. Bu film birazda onlara hediye olsun.”

“Hepimiz biriz. karşı taraf diye bir şey yok”
Filmde terör örgütü tarafından ele geçirilen savaş muhabiri bir kadını canlandıran Ahu Türkpençe ise canlandırdığı karakterle bütünleştiğini açıkladı. Hoş oyuncu hayat verriği karakteri şu sözler ile anlatıt: “Canlandırdığım karakterin söylediği düşündüğü görüşler benim fikirlerime de fazla uygun bu anlamda kendimi karaktere fazla yakın buldum. Ceyda savaş karşıtı bir gazeteci ve savaş muhabiri olmasının tek sebebi de bu savaşın ne değin hatalı ne dek vahşet doymuş olduğunu ve gerçekten barış için savaş gibi bir cümlenin olmaması gerektiğinin altını çiziyor defalarca. Gerçekten biz hepimiz dünya insanıyız ve hepimiz biriz. karşı taraf diye bir şey yok.”

İzleyicilerden tam anekdot aldı “Nefessiz izledik”
İzleyiciler gösterimin peşinde filmi ayakta alkışladı. Salon çıkışında duygularını “nefessiz izledik” sözleri ile dile Tuğçe Kurşunoğlu: “Çok beğendik iki saat her tarafında nefessiz izledik sahiden koskocoman bir emek var çok hoş oyunculular var kuşkusuz gidilip izlenmesi gereken bir film. Arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Herkesi Dağ 2 filmine bekliyorum” dedi. Aslı Altay isimli izleyici ise, “Fazla başarılı fazla güzel herkesin eline emeğine sağlık durumu” diye konuştu.

Fırat Doğruloğlu isimli izleyici de tek ceset olunması gerektiği mesajını vererek, ”Gayet hoş gayet başarılı buldum, güzel bir aksiyon filmi olmuş gitsinler seyircileri salonlara bekliyoruz. Kesinlikle görülmeye bedel bir film. Alper bu işi iyi biliyor. Tek karoser olma zamanı kardeşlik sevgi paylaşım zamanı ayrışma zamanı yok” dedi.

4 Kasım’dan itibaren vizyonda
Devam filmi niteliği içeren Dağ2 hudut ötesi sıcacık operasyonlara dışarı giden yedi şahsiyet bir timin, “Kasırga Getiren” hikayesini anlatıyor. İki yakın arkadaş Bekir ve Oğuz yıllar sonra Özel Kuvvetler 8.Muharebe Arama Kurtarma Timinde bir araya gelerek rahat işlem için engebeli bir eğitim sürecinden geçiyor. Timin özel görevi Kuzey Irak’ta terör örgütü kadar kaçırılan gazeteci kadını kurtarmak. Bölgede çıkan çatışmaları ,engebeli uğraş bahşedilen işlem sürecini anlatan film yarın vizyona giriyor. 

Ateş Hamitoğulları - Ufuk Kıvık

Anahtar Kelimeler:
dağ fırtına getiren hikayesi ile
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));