Emektar sinemada sinemanın görünmeyen kahramanlarına ödül

Beyoğlu Belediyesi, Türk sinemasının 102. yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ve Kültür Kenti Vakfı ile ortaklaşa düzenlediği törenle sinemanın emekçilerini ödüllendirdi. Tarihi Cercle D’Orient binasında orijinalliği korunarak baştan inşa edilen Emek Sineması’nda gerçekleştirilen ‘Sinemanın Görünmeyen Kahramanları Ödül Töreni’nde Yeşilçam’ın önemli isimleri ile sinemaseverler bir araya geldi. Sinemaya uzun yıllar hizmet etmiş sektör çalışanlarının ve filmlerin ödüllendirildiği geceye Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra sanat, iş ve medya dünyasından fazla sayıda önemli isim katıldı.

Türk sinemasının gün geçtikçe daha da geliştiğini söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, “Sinemada 102 sene geçti. 102 yıllık sinema tarihimizde Emek Sineması da bir o kadar eski bir mekan. Onun tamir edilmiş hali doğrusu bize geleceğe ilişkin hoş ilhamlar da veriyor. Bugüne değin sinemada aktörleri parlatan kameraların arkasından çoğu insan vardı. Onları hatırlamak istedik bu sefer. İyi oldu diye düşünüyorum. Bizim sinema tarihimiz 102 yıl evvel de milli bir olaydan Ayastefanos Abidesi’nin yıkılışı münasebetiyle çekilen belgeselle başladı. Ülkemiz, insanımızın memlekete olan sevdası 102 sene evvelle bugün benzer sıcaklığını koruyor. Dolayısıyla sinema endüstrisi bir ülkenin tanıtımı açısından fazla değerli. Ülkemiz geliştikçe sinema da gelişiyor. Yurt dışında güzel neticeler de elde ediliyor. Bunun gelecekte çok daha iyi yerlere gideceğine inanıyorum. Sektörde emeği geçen herkese müteşekkirim” dedi.

“Bu sinemaya gelince çocukluğumu hatırladım”
Emek Sineması’nın hayatında özel bir yere sahip olduğunu söyleyen Yeşilçam’ın ressam isimlerinden oyuncu Necdet Kökeş, “62 senesinde buraya geldiğimde ön taraftan film seyrederdim. 18 yaşındaydım. Şeref duyduk her zamanki gibi bu akşam da. Bizim için fazla şey açıklama ediyor. Bu sinemaya gelince çocukluğumu hatırladım. 2016, 72 yaşındayım. Hemen de protokoldeyiz” diye konuştu.
Türk sinemasının manâlı isimlerinden Yusuf Sezgin ise, “Yarım asrı geçtim. 54. yılım sinemada. Fazla mutluyum. Sinema güzel, şanslı olsun. Sinemamızın 102. yılında açılması da bizi keza onurlandırdı” şeklinde konuştu.

“Onlar bugüne değin hiç ödül almadılar”
Bahşedilen ödüllerin çok özel anlamlar içerdiğini söyleyen Türk sinemasının emektar yönetmenlerinden Yılmaz Atadeniz, “Ilk Olarak Rüzgar Gibi Geçti’yi seyretmiştim. Zevkle izlemiştim. Hiçbir şey değişmediğini görüyorum. Çok mutluyum. Böyle bir yeri Beyoğlu’na kazandırmak çok önemli. Artık sinemamız var diyorum. Dar kahramanlar pek çok ama. Belli Başlı kuytu kahramanlar kim biliyor musunuz, artistler ya da senaristler ya da oyuncular yok. Onlara o mekanları, o imkanları hazırlayan prodüksiyon amirleri. Onlar bugüne değin hiç ödül almadılar. Bu gece alacaklar. Rahat kahramanlar bu gece ödül alacaklar” ifadelerini kullandı.

“Şen bir salon olmuş”
Ressam yönetmen Osman Sınav ise, “Emek Sineması’nın salonunu birincil defa görüyorum. Emek verenlerin ellerine afiyet, çok güzel olmuş. Tertemiz pırıl pırıl. İyi olan şeyi hatırasına yapmak gerekli. tebrik etmek lazım. Maharet iltifata tabidir. Neşelendirici bir salon olmuş. Sinemanın, sinemanın soyut kahramanları için yapılan etkinlikle açılması kayda değer bir şey” dedi. 

Hülya Keklik - Mustafa Bakırhan

Anahtar Kelimeler:
haber haberler gündem dünya iha
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));