Meyve kasası, çöp poşeti ve giysileri tuvalle buluşturdu

Tepebaşı Belediyesi Prof. Atilla Özer Karikatür Evi’nde açılan sergide Feyzi Çelikten, yaklaşık 4 yılda kasa, çöp poşeti, bebek arabaları ve insan giysileri gibi günlük hayatta karşılaşılan nesneleri sanatla buluşturarak, ‘tüketim’ konusu üzerine yaptığı çalışmaları sanatseverlerin beğenisine sundu. Diyarbakır doğumlu genç sanatçı, sergide bulunan eser imgelerini biçim olarak öbür ele aldığını ifade ederek, “Anadolu Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesinde yüksek lisans yapıyorum. Bu açılan sergimin üzerinde takriben 4 yıldır çalışıyorum. Tüketim konusu üstüne hazırladım ve bu konu hakkında biraz derecelendirme oldu, objeler sınıflandırıldı. Bunlardan bazıları çöp poşeti, giysiler, bebek arabaları yani imgeler oldu. Bu imgelerin farklı ele alınış biçimini kullandım. Bunlardan bazılarını tuval ile bütünleştirdim, bazılarını ise bambaşka zeminlerle bütünleştirdim. Eserlerimi ele alırken malzemeyi olduğu gibi tuvalde kullandım. Böylece izleyicilere öbür bir duygu şehvetli uyandırmayı amaçladım. Tuvalde görünen kasaları olduğu gibi yapıştırarak, resmin gücünü, irtibat aracını azıcık daha hızlandırdım” ifadelerini kullandı.

“Sanatın elbette yüce bir şey olmadığını düşünüyorum”

Çelikten, yeniden sergide bulunan eserlerinde basit nesneleri kullandığını belirterek, “Bu kasalardan daha sonra poşetler üzerine araştırmalar yaptım. Yine çevre görüntüsünü, kolay nesneleri konu aldım. Sanatın şüphesiz ulu bir şey olmadığını düşünüyorum. Kolay bir nesne tuvalde, resimde, öbür bir zeminde nasıl durur diye bunun üzerinde araştırmalar yapıyorum ve bunu açıklama ederken de fotoğraf dilimi kullanıyorum. Bu dili kullanırken belirli standardın dışına çıkmamaya çalışıyorum. Çünkü var olan kuralları takip etmek gerektiğini düşünüyorum. Bunu yaparken de süreci bir mantıksal bağ gibi yapmıyorum. Mesela bir devlete ait tasarlarken şu olacak demiyorum. Resmin yüzde 50’sini ben tasarlıyorum, yüzde 50’sini de işlem bana gösteriyor. Dolayısıyla resimde doğaçlamaya tartı veriyorum” dedi.
7-14 Kasım tarihleri arasında açık olacak olan “İmge-Sen” adlı resim sergisinde 28 eser, 100 ile 5 bin lira arasında satışa sunulacak. 

Mustafa Kaplan
ESKİŞEHİR 

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));