Nedim Gürsel Edebiyatının 50. Yıldönümünü İAÜde kutladı

Türkiye’de ve dünyada roman, öykü, biyografi, yolculuk, şiir, araştırma eserleri ile ses getiren, çoğu dile çevrilen eserleri ile edebiyat alanında milletlerarası ödüllere sahip olan Nedim Gürsel’in yazarlık hayatının 50. yılını kutlayacağı bu yıl, İAÜ göre kendisi ve edebiyat dünyası namına onursal bir çalışma düzenlendi. Başlangıç konuşmasını İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli yaptı.

Moderatörlüğünü İstanbul Aydın Üniversitesi Rusça Mütercim – Çevirmenlik Bölüm Başkanı, Edebiyatçı - Yazar Prof. Dr. Ataol Behramoğlu’nun yürüttüğü “Nedim Gürsel ve Fiction ve Non- Fiction Eserleri” adlı panel için konuşmacı olarak Fransa’dan Analist Prof. Dr. Michel Bozdemir (LLACAN - CNRS Fransa Bilimsel Çalışmalar Ulusal Merkezi, INALCO Doğu Dilleri Yüksek Okulu) ve Tahlilci Dr. Timour Muhidine (CETOBAC Türk Araştırmaları Merkezi, Osmanlı, Balkan ve Orta Asyalılar - EHESS Sosyal Bilimler İleri Çalışmalar Okulu, INALCO Doğu Dilleri Yüksek Okulu), Rusya’dan Türkolog Doç. Dr. Yat Limanı Bukulova (Rusya Bilimler Akademisi Dilbilimleri Enstitüsü Ural Altay Dilleri Kürsüsü), Türkiye’den Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seza Yılancıoğlu (Galatasaray Üniversitesi) katıldı.

Ilk Olarak İAÜ’ye ve Dr. Mustafa Aydınlatılmış’a böyle özel bir gün için fazla teşekkür ettiğini söyleyen Nedim Gürsel, “Edebiyatta 50 sene gerçekten çok uzun bir süre. Neyse fakat benim tek tesellim yazmaya çok ufak yaşta başlamam oldu. İlkyazım 1966 yılında Yeni Ufuklar Dergisi’nde yayınlandı. O günden bu güne edebiyatın şiir hariç her alanında eserler üretiyorum. Bugün bana yapılan jest için herkese teşekkürler” dedi.

“İYİ EDEBİYAT GITGIDE ARTARAK AZALIYOR”

Yeni neslin fazla artı edebiyatla ilgilendiğini lakin kitap yazmanın o kadar da kolay olmadığına uyarı çeken Gürsel, “Ben yazı yazmaya başladığım zaman dergiler vardı. Yazılar dergilerde yayınlandıktan sonradan oysa kitap basılabiliyordu. Şimdi şart değişti. Aracısız Olarak kitap yazan ve yayınladıkları kitapları dağılım ağı bağlamında okura ulaştıran yazarlar laf konusu. Ama iyi edebiyat da giderek azalıyor. Kitap yazar gençlerimiz çok artı fakat kitap kâğıda dökmek o kadar kolay değil. Kitap sektörü fazla gelişti yalnız bütün bunlar reel edebiyatı örtüyor. Kitapların okura ulaşması kayda değer, çünkü edebiyat insanın doğasını zenginleştiren bir alan. Her şeye karşın gidişatı olumlu görüyorum” biçiminde konuştu.

“Büyüyen teknoloji ola ki de edebiyatın yaygınlaşmasına sebep oluyordur” diyen Nedim Gürsel, “Ben yazmaya başladığımda daktilo vardı internet ve bilgisayar yoktu. Yaşadığımız çağın en kayda değer devrimi bu irtibat alanında gerçekleşti. Kitaplar yayınlanıyor, okura ulaşıyor lakin en kayda değer öğe bütün bunlar için hafıza ve açıklama özgürlüğü gerekiyor. Umarım artan teknoloji ve gelişmeler de edebiyatı asıl etki alanında saptırmaz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Panelin ardındaki, TÜYAP kitap fuarı İstanbul Aydınlatılmış Üniversitesi standında Nedim Gürsel’in imza günü gerçekleşti. İmza gününe fazla sayıda öğrenci ve fuar katılımcıları büyük ilgi gösterdi.
 

Anahtar Kelimeler:
haber haberler gündem dünya iha
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));