Okan Üniversitesinden Çin ilişkilerine yardım

Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü ile Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nin birlikte hazırladığı "Çin'den Türkiye'ye Yeni Ipek Yolu" resim sergisi dün büyük bir katılımla açıldı.

Beyoğlu Kampüsü’nde gerçekleşen açılışa çok sayıda davetlinin yanı sıra Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Chen Shu, Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan ve Rektör Prof. Dr. Şule Kut katılım sağladı. Bu sergide Resim sanatçılarının objektifleri yoluyla yeniçağdaki tarihi Ipekli Yolu'nun görünümünün yanı sıra yerel halkın bunu nesilden nesile adapte etmek için beraberce çalışan, kapsayıcı, açık ve uyum içindeki insan manzaraları aktarılmaya çalışılmış.
Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan İHA mikrofonlarına yaptığı açıklamada Türkiye’de ilk olarak Çince Mütercimlik Bölümü’nü açtıklarını belirterek, "2012’de iki ülkenin kültürel, ekonomik ve eğitim yönünden ilişkilerinin gelişmesini sağlayacak Konfüçyüs Enstitüsü’nü kurduk. bununla beraber Okan Koleji’nde İngilizce’nin yanına da Çince sınıfı açtık. Amacımız iki ülke halkının ve devletinin kültürel ve eğitim alanında yakınlaşmasını sağlamak. Bu amaçla da Beyoğlu Kampüsümüzde Ipek Yolu’nun etkinliği açısından Çin Sergisi düzenleniyor" dedi.

Üniversitenin bu yılki yatırımlardan ve 2017 hedeflerinden de özet olarak bahseden Bekir Okan, "Geçtiğimiz hafta Tuzla’da 250 yataklı Okan Eğitim ve Dilekçe Hastanesi’nin Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım göre açılışı gerçekleştirildi. 2017 Mayıs ayında yine aynı bölgede büyük bir diş hastanesi açacağız. Dolayısıyla Okan Üniversitesi olarak yatırımlara devam ediyoruz" diye konuştu.

İki ülkenin ilişkilerine katkıda bulundular
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Chen Shu bu fotoğraf sergisinin iki ülke halkları arasındaki arkadaşlık ve anlayışı daha da güçlendirmesi açısından fazla etkin bir rol oynayacağını ifade ederek, “Türk halkı ve öğrenciler bu resim sergisine katılarak iki ülke arsındaki ilişkiler hakkında daha fazla bilgi edinecekler. Okan Üniversitesi’ne bu fotoğraf sergisini düzenlediği için fazla teşekkür ederiz. Son zamanlarda Okan Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı, Çin Kültürü hakkında büyük başarılar elde etmiştir. İki ülke arasındaki ilişkilere katkıda bulunabilecek öğrenciler yetiştirmiştir. Kendimce bu fotoğraf sergisi iki ülke arasında daha artı bilgi elde etmek için de önemli rol oynuyor” açıklamalarında bulundu.
SİNEM ERYILMAZ 

Anahtar Kelimeler:
haber haberler gündem dünya iha
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));