Osmanlı düşünürü Taşköprülüzadenin eserleri okuyucuyla buluşuyor

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), İlim Sanat Tarih ve Edebiyat Vakfı (İSTEV) ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nin desteğiyle, üç sene her tarafında otuzun üstünde ilim adamının çalışmalarıyla gerçekleştirilen Taşköprülüzade Projesi milletlerarası bir sempozyumla tanıtılacak. Ayrıca sempozyum esnasında, birçok birincil kere gün yüzüne çıkartılarak 21 ciltlik Taşköprülüzade külliyatının ilk eserleri de okuyucularla buluşacağı kaydedildi.

18-20 Kasım 2016 tarihlerinde düzenlenecek Milletlerarası Taşköprülüzade Sempozyumu zarfında, 16'ncı yüzyılda yaşamış ve Osmanlı fikir geleneğinin en önemli birkaç isminden biri olan Ebu'l-Hayr Isamuddin Ahmed Taşköprülüzade ve eserleri milli ve uluslararası bilim camiasına tanıtılıp, İslam felsefe-bilim geleneğine katkıları tartışılacak.

Taşköprülüzade'nin siyaset, kelam, felsefe, matematik, gökbilim, fıkıh, dil, tasavvuf, tefsir, ilimler tasnifi, tarih vb. konulardaki yüzü aşkın eserinin gün yüzüne çıkartılarak, Türkçe'ye tercüme edildiği proje zarfında gerçekleşecek olan sempozyumla Taşköprülüzade'nin yayıma hazırlanan eserler üzerinden 16'ncı yüzyıl Osmanlı zihin hayatına ışık tutulacağı bildirildi. Konu ile veri elde etmek isteyenler; sempozyum kitapçığı için 'http://taskopruluzade.org/pdf/taskopruzade_program.pdf'; sempozyum özet kitapçığı için 'http://taskopruluzade.org/pdf/taskopruzade_ozet_kitapcik.pdf' adresinden veri alınabilir. 

Anahtar Kelimeler:
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));