Türkiyenin en derin 12nci mağarası bulundu

Karatepe Mahallesi'ne emrindeki Sivastı Yaylasında gezinti yapan bir kişi dev bir kesik fark ederek durumu ASPEG ekibine bildirdi. 3 ay önce 21 kişilik bir ekiple yarıkta çözümleme yapan ekipler, yeni mağara oluşumunu fark etti. 21 kişilik ekibe sonra Akdeniz Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü, Hacettepe Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü, Uludağ Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü, Dokuz Eylül Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü, Yunanistan'dan Hypogea Mağara Araştırma Grubu ve İran Mağara Araştırma Grubu da dahil oldu. 40 şahsiyet ekip, mağara içinde iki hafta baştan başa çalışma yaptı.
Kesik düden mağarasında iki kez çözümleme yapan takım ilk incelemesinde mağaranın düşey olarak 500 metre derinliğinde olduğunu tespit etti. Yapılan son araştırmada ise 53 metre daha inilen mağaranın derinliğinin 553 metre olduğu belirlendi. ASPEG Başkanı Ender Usuloğlu, bin 373 metre uzunluğunda ve 553 metre derinliğinde olan mağaranın bu haliyle Türkiye'nin en derin 12'nci mağarası olduğunu kaydetti.

"Derinliği değişebilir"
Yarık düden mağarasında çalışmaların demin bitmediğini mağarada faal 3 adet su galerisinin, mağaranın derinliğini ilerleyen zamanlarda değiştirebileceğini göze çarpan eden Usuloğlu, "Mağaradan akan suların Karatepe köyü civarlarından çıktığını zannediyoruz. Bu tahminleri gösterilmek için kimyasal analizler yerine getirmek üzere, mağara içinden ve potansiyel su çıkışlarından su numunesi alındı. Hem mağara içindeki biyoloji ile ilgili canlılığı (mikrobiyoloji dahil) tespit etmek nedeniyle, numuneler alındı. Bu numunelerin incelenmesinin ardındaki olur ya daha önce türüne rastlanmamış bir canlıya rastlanabilir, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir diye ümit ediyoruz" dedi.

"Mağara içinde kamp"
2008 yılında deneyimli mağaracıların kurduğu ASPEG'in bugüne değin 50'yi aşkın mağarayı envantere kaydettirdiğini belirten Usuloğlu, profesyonel ekip ve ekipmanlar olmadan mağaraya girilmesinin fazla tehlikeli olacağını söyledi. Çalışmalar sırasında derinlerdeki ekiplerle kuytu iletişim kurabilmek için telefon hattı çektiklerini gösteren Usuloğlu, daha verimli kastetmek içinse mağara içinde eksi 400 metre derinlikte kamp kurduklarını dile getirdi.

Kamp alanını ziyaret ederek ekiple incelemelerde bulunan Gazipaşa Belediye Başkanı Adaletli Çelik ise ekibe gösterdikleri özverili çalışmadan dolayı teşekkür etti. Mağaranın envanterde yerini aldıktan sonradan sportif etkinlikler ve bilimsel araştırmalar için kullanılabileceğini belirten Başkan Çelik, "İlçemizin doğal güzelliklerine bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah mağarayı bilimsel ve sportif faaliyetlerde kullanarak ilçemizin güzelliklerini Türkiye'ye duyurmak istiyoruz" diye konuştu. 

Ahmet Mervan Taş

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));