UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesindeki cami 3 sene sonradan ibadete açıldı

Hz. Hüseyin’in 13. kuşaktan torunlarından Zeynel Abidin ve kız kardeşi Sitti Zeynep’e ait türbelerin de bulunduğu Nusaybin Zeynel Abidin Camii'nde restorasyon çalışmaları tamamlandı. Cami, Nusaybin Müftüsü İrfan Açık’ın kıldığı cuma namazıyla tekrar ibadete açıldı. Cuma namazı sonrası açıklama yapan Nusaybin Belediyesine kayyum olarak atanan Kaymakam Ergün Baysal, 3 yıl aradan daha sonra camide birincil cuma namazını kılmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Baysal, "Namaz çıkışı belediyemiz göre vatandaşlarımıza sunulan ikramla birlikte buradaki kalabalıkla içiçe olmanın güzelliğini hem yaşıyoruz. Fazla manâlı bir eser yöremizin inanç parkı alanı içeresindeki tarihi 11 ve 12. yüzyıla uzanan fazla değerli bir camimiz. Tarihine baktığımız zaman Artuklu döneminde kalma zaten ve bu camiyi üç yıllık bir restorasyon çalışması sonucu hayata devretmek, milletimizin hizmetine açmak ve bu hizmetin bizim dönemimizde olması bizi ziyadesiyle hoşnut ediyor. Umarım birlik ve birliktelik içeresinde camimizin ayrıca içinden ayrıca yerleşkesinde vatandaşlarımızın huzur içeresinde ibadetlerini yerlerine getirirler ve burası Nusaybin’imiz açısından defalarca olduğu gibi bu günde tarihi önemine haiz bir yer olarak devem eder" dedi.

Zeynel Abidin Camii'nin bölgenin en manâlı camilerden bir tanesi olduğunu bildiren Diyarbakır Vakıflar Alan Müdürü Metin Evsen ise, "İnanç turizmi açısından bölgemizin keza mimari, inanç turizmi açısından da kayda değer eserlerinden bir tanesidir. 2013 yılında başladığımız restorasyon çalışmalarını bitirdik. restorasyon çalışmasına 2 milyon liraya yakın para harcandı. Caminin civarda Vakıflar Bölge Müdürlüğü'müzce çalışmalar yapıldı. Bizim bulunduğumuz yerde tamamıyla eski eser olan camiye yapış yapış şeyler yapılmıştı. Beton yapılar vardı son cemaat mehelini onları da tamamıyla beton yapılardan arındırdık. Camiyi ve cami bütün proje dahilinde doğal otantik yapısına kavuşmuş oldu" diye konuştu.

Cuma namazı için gelen vatandaşlardan Seyfettin Ağırman da, "Uzun bir süreden sonradan her yerde Zeynel Abidin Camii'nin açılışını bakmak bizim için kibir verici bir şey. Zeynel Abidin’siz bir Nusaybin düşünülemez tatsız bir takım olaylardan sonradan her tarafta camimizin açılışı hoş oldu" şeklinde konuştu. 

Abdullatif Altunkaynak

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));