Yılın En İyi Kadın Draması ödülü Tiyatro Martının Demirin oldu

İstanbul Gelişim Sanat’ın kurucusu Zahrettin Çelik kadar rutin olarak “ YILIN EN İYİLERİ” ödülleri ibraz edilmektedir. Bu sene öncelikle bu kategoride Tiyatro Martı’nın Demir adlı oyunu “ Yılın En İyi Bayan Draması ödülüne layık görüldü. Reel Anne – Kız rolünü dünyada ilk kez Tiyatro Martı üstlendi.
Daha önce dünyada hiç gerçek anne-kız kadar oynanmayan oyun “Demir”de Güzin ve Zeynep Özyağcılar'ın anne-kız rolünü birlikte üstlenmesiyle gerçekleşiyor ve bir prensip imza atıyorlar.

Zeynep Özyağcılar’ın kurduğu Tiyatro Martı tarafından sahnelenen “Demir”; adlı oyunun etkileyici metni ve oyuncu performanslarıyla izleyenleri, kadının savruluşuna, sistemdeki yerine ve öyle bilinmez yönleriyle kadının gizemli dünyasına tanıklık ediyor. Serkan Üstüner’in yönetmenliğini üstlendiği oyunun başrollerinde; Güzin Özyağcılar, Zeynep Özyağcılar, Favori Çetiner ve Burak Tanay rol alıyor. Ali Yücel Güler , Ugur Ormantepe bir fazla seçkin seyirciler bulundu.

Yılın En İyi Bayan Draması ödülü:
Demir adlı oyun ilgili Zahrettin Çelik şunları söyledi:
Kazasız Kul Olmaz Tiyatro oyunumuzu turne yaparken anadolunaki kadınları yarı bu oyunda gördüm “Dünyanın neresine gidersek üzüntü, sevinç defalarca aynıdır Bir anne, demir parmaklıklar ardındaki eksik da olsa sevinci ,en fazla da kederi ,öfkeyi buram buram seyircilere yansıttı. 16 yıldır sahnedeyim; böyle yüreğe işleyen, seyirciyi içten etkileyen oyun ilk önce izledim Tiyatro Martı ekibini ve Erdal-Güzin-Zeynep Özyağcılar'ı tebrik ediyorum. Ödüle gelince, emeğin defalarca yanındayız Nazım'ın dediği gibi, İnsan; Denizin olmadığı yerde, Umut namına, Martı olmalı. Bravo Tiyatro Martı “

Oyunun Konusu:
Feminist İskoç yazar Rona Munro göre kaleme alınan “Demir” ;15 sene önce kocasını öldüren ve müebbet hapse mahkûm olmuş bir kadınla, annesi hapse düştüğünde 11 yaşında olan, geçmişi bu travmayla silinen kızının ilk defa bir araya gelme hikayesini anlatıyor. 

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '{your-app-id}', cookie : true, xfbml : true, version : '{latest-api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));