Bakan Akif Çağatay Kılıç'tan kulüplere büyük müjde!

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, amatör branşlara yatırım yapan kulüplere müjdeyi verdi.

İşte Bakan Kılıç'ın sözleri...

"Ilk Kez Dört Büyükler olmak üzere, amatör branşlara yatırım yapan kulüplerimizin üzerindeki yükü eksilmek için Maliye Bakanlığı ile yaptığımız bir alıştırma var. Daha önce zaten bir aidat indirimi gelmişti. Bunu her yerde revize ederek kulüplerin üzerindeki bu yükü adamakıllı ortadan kaldıracağız."

"Biri İstanbul edinmek üzere iki şehre olimpik enstitü kurulacak"

"Resmi gördüğümüze göre bu tabloyu daha ileriye taşımak için ne gibi projeler hazırlıyorsunuz?" şeklindeki srouya da Bakan Kılıç şu şekilde yanıtladı:

"Bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. 1996'dan daha sonra bir takım Avrupa ülkeleri, mesela İngiltere, baktı ancak sporda istenen sonuçlar alınmıyor, devlet aracısız müdahale etti. Programlamasıyla, koordinasyonuyla, hangi branşlara tartı verileceği ile ilk elden işin içine girdi. Ondan sonradan ağır ağır bunun semerisini aldılar. Bizim de buna aynı yaptığımız incelemeler var. Hiç bir şeyi görmüyoruz derken, doğru olmaz. Biz de devlet olarak bazı şeylere müdahil olacağız. başlangıçta halletmemiz gereken en önemli sorun, sporculardaki spor mu, eğitim mi ikilemini ortadan kaldırmak. Bununla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol son aşamaya geldi. Türk sporcusu bundan sonra sporunu ve eğitimini birlikte yürütecek. Hangi meslek üstünde eğitim alıyorsa ona devam edecek, bununla beraber da hangi branşta olursa olsun sporunu da yapmayı sürdürecek. Sporcularımızın kafalarındaki bu ikilemi kaldırdığınız takdirde zaten mental olarak spora kanalize etmiş olursunuz."

'Antrenörlerimizi eğiteceğiz'

"başkaca antrenör konusu var. Antrenörlerin seri bir şekilde eğitilmesi için çalışmalarımız var. Bazı milletlerarası düzeyde ad yapmış yabancı antrenörleri getirerek antrenörlerimizi eğiteceğiz. Mevcut Olimpik Hazırlık Merkezleri'nin çehresini değiştirerek daha efektif hale getireceğiz. Sayılarını artıracağız. Keza biri İstanbul'da, biri de sonradan belirleyeceğimiz bir Anadolu şehrinde iki adet 'Olimpik Enstitü'yü devreye sokacağız. Bu enstitülerde olimpik ve paralimpik sporcular birlikte çalışacaklar, birlikte eğitim alacaklar. Enstitülerde yetişmiş antrenörleri istihdam edeceğiz. İleri teknolojiyle üretilmiş vasıta, gereç, cihaz, edevatlar olacak. Sporcularımızı bilimsel metodlarla Olimpiyat ve Paralimpiklere hazırlayacağız."

'Okullar daha aşağı yapımız olacak'

"Bunların yanısıra kulüplerimize yardım vereceğiz. Nasıl vereceğiz? Öncelikle Dört Büyükler edinmek üzere, amatör branşlara yatırım yapan kulüplerimizin üzerindeki yükü eksilmek için Maliye Bakanlığı ile yaptığımız bir alıştırma var. Daha önce zaten bir vergi indirimi gelmişti. Bunu her tarafta revize ederek kulüplerin üzerindeki bu yükü ayrıntılarıyla ortadan kaldıracağız. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalar çerçevesinde ceset eğitimi öğretmenlerini de profesyonel olarak işin içine çekeceğiz. Okullardaki potansiyeli bu şekilde harekete geçireceğiz. Bütün bunlar için projelerimiz hazır."

'İşini yapmayana müdahale ederim'

Cümbür Cemaat kendine çeki uyum versin sözü üzerine "Sayın Bakan, bu bir gözdağı mı, devletin el koyacağına, müdahale edeceğine dair bir sinyal mi?" sorusuna, "Hayır korkutma olarak algılamayın" diyor Bakan Kılıç ve konuşmasını şu şekilde sürdürüyor:

"Devletin üzerindeki sorumluluk gereği bu yapılan harcamalar ve çalışmalar konusunda daha ağır, daha sıkı bir takip içerisinde olacağız. Bizim işimiz şahıslarla değil. Siyaset bana müdahale etmesin! Değil böyle bir şey! Evet, ben siyasiyim fakat üzerimde bir yürütme zorunluluğu var. Elimizde vatandaşın vergisinden oluşan bir bütçe var. Dolayısıyla bu bize vatandaşın emaneti. Sorumlu kişileri de içten harcamalar ve işi doğru yönetmeleri için peşine düşüp takip edeceğiz. Biz nasıl millete hesap veriyorsak, devletin ilgili kurumlarına hesap veriyorsak, kimse kusura bakmasın onlar da hesap verecek."

'Hidayet'in adaylığı şanslı olsun'

"Bir misal vereyim: Bir sporcumuzun olimpiyata gitmesi için müdahale ettik. (Modern pentatlondan laf ediyor.) Bunu bütün Türkiye biliyor. Benim sporcumun hakkını yiyene ben 'dur arkadaş' demeyeyim mi? Ben seçimle geldim, bana kimse karışamaz! Değil böyle bir dünya! Bal gibi karışırım! Bir projemiz de aktif spor hayatını noktalamış, tecrübeli sporcularımızı işin içine sürüklemek." Bakan Kılıç'ın sözünü bir kez daha böldük ve Hidayet Türkoğlu'nun adaylığının bu planın bir parçası olup olmadığını sorduk. Sayın Kılıç'ın cevabı ise şu oldu: "Hidayet Türkoğlu bildiğim kadarıyla basketbolla alakalı alıştırma içerisinde. Önemli sporcu, genç bir arkadaşımız. Yurtdışı tecrübelerini transfer konusunda arzusu var. Hayırlısı olsun."

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'la söyleşinin kayda değer konularından biri de muhakkak 2016 Rio Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'ydı. Önce Olimpiyat Oyunları için şu genel tabloyu ortaya koyuldu:

- Türkiye olarak Olimpiyat Oyunları'na toplam 21 branşta 103 sporcuyla katıldık. Oyunlar sonunda 1 altın, 3 gümüş, 4 bronz almak üzere toplam 8 madalya aldık ve genel sıralamada da 41. olduk. Bu madalyaların 5'i güreşten gelirken halter, tekvando ve atletizmden de 1'er madalya çıkardık. Madalya sayısı bakımından Pekin 2008 ve Londra 2012'yi geride bırakırken, katıldığımız 21 olimpiyatın 18'inden daha başarılı bir sonuca ulaştık. Minderde de 52 yıl daha sonra ilk olarak 5 madalya pat diye aldık. Fakat buna rağmen, 21 branştan sadece 4'ünde madalya alabildik.

'Olimpiyatta aldığımız netice beni memnuniyet etmedi'

Ve Sayın Bakan Kılıç'a şu soru soruldu:

"Bu tablo aleyhinde Türkiye, sizce 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda başarılı mıdır, değil midir? Başarısız bulmuş olmalısınız oysa, Paralimpik sporculara verdiğiniz yemekte, federasyon başkanlarına istifa çağrısında bulundunuz!"

Böyle bir soruyu beklediği, verdiği cevaptan muhakkak olan Bakan Kılıç önce, "İstifaya eğlence yok, şapkalarını önlerine koymalarını söyledim!" şeklinde bir ayar yaparak şöyle konuştu:
"80 milyonluk bir ülkenin şu an kazandığı madalya sayısından daha fazlasını alması gerekir mi? Elbette gerekir. Daha önce hiç katılamadığımız ya da davetle katıldığımız branşlarda kota alarak gitmemiz galibiyet mı? Galibiyet. Ama bu beni memnuniyet ediyor mu? Etmiyor. Türkiye'nin alacağı sonuç bu olmamalı. Her ne değin bir takım branşlarda madalyayı az kalsın kaçırsak da..."

'Mal Varlığı'ten madalya beklerdim'

"Peki sizin oyunlar öncesi ön görünüz neydi?" şeklindeki soruya verdiği yanıt ise şöyle:

"Ben madalya sayısı olarak 10'un üzerine çıkacağımızı düşünüyordum. Fakat öngörüm tutmadı! Örneğin, Servet Tazegül'ün kuşkusuz madalya kazanacağını düşünüyordum, olmadı. Nur Tatar'ın madalya renginin daha öbür olacağını öngörmüştüm, o da olmadı. Kadın basketbolunda da madalya bekliyordum, alamadık. Biraz daha ilerleyebilirdik. Ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Eksiklerimiz var fakat bu eksikleri giderme konusunda da azmimiz var. Daha önceki oyunlarda yaşananları biliyorsunuz. (Dopingten bahsediyor.) Şükürler olsun oysa, şu belli başlı dek böyle bir sonuçla karşılaşmadık."

Federasyonlara uyarı

Burada araya giriyoruz ve bu çalışmalara acilen başlarsak 2020 için geç olup olmayacağını, Çin'in Pekin 2008 öncesi 8 takvim bir master plan yaparak oyunlara sporcu yetiştirdiğini, bizde ise maalesef federasyonların oyunlara bir iki sene kala harekete geçtiğini hatırlattık Bakan Kılıç'a... O da devam etti:

"Bizim zaten mevcut Olimpik Hazırlık Merkezleri'nde 1080 civarında olimpik sporcu havuzumuz var. Bir kaç yıl önce startını verdik. Bunu hesaba katarsak 2020'ye sporcularımızın yetişmiş olacağını söyleyebilirim. 2024'ün de hazırlıklarına şimdiden başladık. Sizin de dile getirdiğimiz bir konu var, federasyonlar bir iki sene kala harekete geçiyor. Bizim burada yapmamız gereken, daha önce başka ülkelerin yaptıklarını misal elde etmek. Örneğin, Almanya baktı futbolda işler iyi gitmiyor, müdahale etti. Aracısız Olarak devlet koordine etti. Daha önce İngiltere örneğini de vermiştim. Biz spora çok büyük yatırım yapıyoruz. Harcamalarımız bir çok ülkenin üzerinde. Burada herkesin kendine çeki düzen vermesi, şapkasını önüne koyması gerekli."

Anahtar Kelimeler: