1# Duş almak kimi zaman tam bir işkencedir

Boyumuz değiştiremeyeceğimiz bir biyolojik özelliğimizdir; ama cinsel çekicilikten banka hesabına ve ömrün uzunluğuna kadar hiç tahmin edemeyeceğimiz şekilde yaşamımızı etkiler.2# Gerçekten ne yaptığınızı bilmeden yemek pişirmek zorunda kalırsınız

193 cm boyuyla ABD’nin eski başkanı Abraham Lincoln bugünkü başkan Barack Obama’dan da uzundu, ki Obama ortalama bir Amerikalıdan 8 cm daha uzundur. Yakın bir zamanda yapılan bir araştırma, uzun boylu adayların seçimlerde daha fazla oy aldığını gösteriyor.

3# Kafasız fotoğraflarınızın sayısı normal fotoğraflardan daha fazladır

Uzun boylu kadın ve erkeklerin daha dominant, sağlıklı ve zeki olduğu ve rekabet gerektiren işlere seçilme olasılıklarının daha fazla olduğu düşünülüyor. Bu insanlar daha fazla para kazanıyor. Bunun nedeni, liderlik için iki önemli özellik olarak görülen “büyüklük” ve “baskınlık” özelliklerinin uzun boy ile ilişkilendiriliyor olmasıdır.

4# Ellerinizi kullanmadan araba sürebilirsiniz

Fakat boy aynı zamanda çocuklukta ne şekilde beslendiğinin de bir göstergesidir. Yani belki de genel olarak yetiştirilme tarzını yansıtır, ki bu da eğitimi ve daha sonraki başarıları etkileyecektir.

5# Aynı anda iki mekana dahil olabilirsiniz

Bütün başarılı insanlar uzun boyludur denemez elbette. Winston Churchill ve Martin Luther King kısa boylu olmalarına rağmen karizmatiktiler. Fakat ilk izlenim açısından uzun boylular daha avantajlı durumdadır.

6# Her kapıdan geçerken “kafam çarpar mı?” korkusu yaşarsınız

Uzun boylu erkekler daha cazibeli bulunur. Birçok araştırma uzun boylu erkeklerin ve kadınların genel olarak daha çekici görüldüğünü göstermiştir. İnsanların boyu yüzlerine bakarak da anlaşılır. Yani çöpçatan sitelerine konan portre fotoğrafları genel yapınızı saklayamayacaktır. Uzun boyları nedeniyle moda dünyasında süpermodel olarak adlandırılsalar da bu sitelerde uzun boylu kadınlar aynı avantajlardan yararlanmaz; genellikle ortalama boy tercih edilir.

7# Dizlik yaşamınızın bir parçasıdır

Sporun birçok dalı için uzun bacaklı olmak daha fazla yol almayı sağladığı için avantajlıdır. Uzun boylular rakiplerinin üzerinden daha ileriyi gördükleri için doğru yere top gönderme şansları daha yüksektir.

8# Toplu taşımada keyifli dakikalar yaşarsınız

Fakat bazen de daha küçük bir beden avantaj sağlayabilir. Örneğin kısa uzuvlardan sinir sinyallerinin beyne ulaşması ve tepki süresi daha hızlıdır. Bazı dövüş sporlarında da çevikliği kolaylaştırır. Aynı şekilde jimnastik, kayak, buz pateni ve dalgıçlık gibi sporlarda da küçük yapılı insanlar daha hızlı hareket edebildiği için daha başarılı olur.

9# Deneme odasına girmeden fikir verebilirsiniz

Vücudu otomobil gibi düşünelim: mekanik açıdan, çarpmayı önlemek için araç ne kadar büyükse onu yavaşlatmak da o kadar zordur. Ayrıca ivmenin büyüklüğü çarpmanın etkisini de artırır. Kısa boylular düşerken daha az mesafeden düşecektir. Bir tahmine göre, yüzde 20 daha uzun boylu olan biri, düşme sırasında iki kat daha fazla kinetik enerji biriktirecektir.

Anahtar Kelimeler: